3.7.11

Jak zdezorientować dziecko

Na swoim blogu Vick Bergman ( Demand Euphoria) opisuje 10 sprawdzonych sposobów, by nasze dziecko poczuło się skonfundowane.

 1. Jeśli wrzeszczy, nawrzeszcz na nie: Przestań wrzeszczeć! To nieładnie tak wrzeszczeć!
 2. Zabroń mu rozmawiać z nieznajomymi, bo to niebezpieczne, a następnie zwróć mu uwagę, że jest niegrzeczne, kiedy nie odpowiada "dzień dobry" ekspedientce w sklepie.
 3. Powiedz mu, by nigdy nie pozwalało się dotykać, kiedy jest to dla niego nieprzyjemne, ale nie interweniuj, kiedy jego ciocia widywana raz do roku przytula go wbrew jego woli.
 4. Wytłumacz mu, że nie możesz mu kupić batonika, na który ma ochotę, podczas gdy dla siebie kupujesz filiżankę kawy.
 5. Każ mu podzielić się swoją ulubioną zabawką z siostrzyczką, ale gdy chce pobawić się Twoim iPhonem, nie pozwól mu.
 6. Jeśli właśnie uderzyło swoją siostrzyczkę, powiedz mu, że to nieładnie bić kogoś, a następnie chwyć je i uderz.
 7. Nie pozwól mu przestać robić rzeczy, których nie cierpi, bo przecież trzeba być wytrwałym. Za to, gdy wytrwale prosi cię o coś, czego chce, każ mu przestać, bo jego natarczywość jest męcząca.
 8. Nie pozwól mu jeść teraz (gdy jest głodne), ponieważ jeśli zje, nie będzie głodne później (gdy będzie czas na obiad).
 9. Wytłumacz mu, że nie możesz teraz zrobić, o co prosi, ponieważ właśnie piszesz maila. Chwilę później okaż mu swoje niezadowolenie, gdy powie ci, że nie może czegoś zrobić, bo właśnie gra w grę video.
 10. Wytłumacz mu, jak ważna jest szczerość, a potem wpadnij w furię i ukarz je, gdy opowie ci prawdę o czymś, co zrobiło. Następnie okłam je w ważnej sprawie.
Źródło: Miasto Dzieci

Jak jeszcze można zdezorientować dziecko? Macie pomysł? Piszcie.

14 komentarzy:

 1. Ewelina3/7/11

  Wytłumacz długo i pedagogicznie, jak bardzo słodycze szkodzą zdrowiu, a potem zajadaj je po kryjomu. Przyłapany na gorącym uczynku, plącz się w wyjaśnianiu,że dorosłym tak bardzo nie szkodzą, że dorosłym wolno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Beata3/7/11

  Ustalić z dzieckiem że ogląda telewizję tylko godzinę dziennie ponieważ dbamy o jego oczy i donosić mężowi rozwalonemu na kanapie przed telewizorem zupę, kawę, piwo, kolacje tłumacząc małemu, że tata jest duży i wie co robi

  OdpowiedzUsuń
 3. ha! no jeszcze jedno istotne: nie pozwól, by dziecko przerywało, gdy mówisz/rozmawiasz z kimś, a potem sama wchodź mu w słowo, bo takie ważne rzeczy musisz powiedzieć właśnie teraz!
  hm...coraz bardziej się cieszę, że moja córka już dorosła jest... i że nadal ze mną rozmawia ;)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy6/7/11

  Powiedz dziecku, że ładnie jest dzielić się smakołykami z innymi dziećmi, a kiedy będzie chciało napić się z twojej butelki zaprotestuj głośno i stanowczo, tłumacząc, że w ten sposób można zarazić się jakąś chorobą, np. mononukleozą (ooo, i efekt straszenia dziecka masz już zaliczony)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy7/7/11

  Wytłumacz, że się mówi "dzień dobry", bo się życzy komuś dobrego dnia, żeby mu pokazać, że się go lubi itp. a potem wymagaj, żeby mówiło "dzień dobry" nielubianej sąsiadce/nauczycielce itp.
  Bromba

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy8/7/11

  A, i jeszcze to: zaprowadzić dziecko do lekarza, na bolesny zabieg, i całą drogę uspokajać, że "nie ma się co bać, bo nie będzie bolało".
  Bromba

  OdpowiedzUsuń
 7. Kamila10/7/11

  Kiedy dziecko przewróci i zacznie płakać powiedz mu, że nic się nie stało, że na pewno go nie boli, a potem kiedy pociągnie cię za włosy, uszczypie, poszarpie albo ugryzie (oczywiście w zabawie albo nawet nie) zrób smutna minę i powiedz, że cię to bolało. I obyś trafił(a) na dziecko, które odpowie: mamusiu/tatusiu nie płacz, przecież to nie bolało :):):)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj bardzo mądre te myśli.

  OdpowiedzUsuń
 9. mów dziecku że brzydko jest kłamać a potem na dźwięk telefonu powiedz by odebrało jak to dzwoni ciocia Basia to mnie nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Joaśka6/8/11

  Można powiedzieć dziecku, że trzeba przepraszać a potem odszczęknąć dopominającemu się o przeprosiny mężowi: po moim trupie

  OdpowiedzUsuń
 11. Święta prawda.... ile takich zachowań można zauważyć na placu zabaw ....

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...